Posiadasz nieaktualną wersję przeglądarki.

Treści zamieszczone na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.
Z tego względu zalecamy aktualizację przeglądarki.

Google Chrome Aktualizuj Mozilla Firefox Aktualizuj Internet Explorer Aktualizuj
Przejdź do uproszczonej wersji strony »

Rezerwuj i oszczędzaj

Zapisz się na nasz newsletter
i oszczędzaj na każdej rezerwacji

Rezerwuj online

Gwarancjanajlepszej ceny

Liczba osób
  • Dowolna
  • 1 osoba dorosła
  • 2 osoby dorosłe
Mam kod promo >
Sprawdź termin

Rynek Główny 42,
św. Jana 1, Kraków
Zobacz na mapie >

Atrakcje

Istnieją miasta, w których łatwo się zakochać, do których chce się powracać - jednym z nich jest niewątpliwie Kraków.

Katedra na Wawelu

Była koronacyjnym kościołem królów polskich. W szeregu kaplic we wnętrzu katedry znajduje się najdoskonalsze dzieło renesansowej architektury i rzeźby w Polsce i całej północnej Europie - kaplica Zygmuntowska. Eksponaty ze skarbca katedralnego to m.in. monstracje i naczynia liturgiczne, relikwiarze, regalia, insygnia królewskie. Wśród pięciu dzwonów zawieszonych w dzwonnicy znajduje się jeden z największych w Europie - "Zygmunt". W podziemiach katedry mieszczą się groby królów i ich rodzin oraz wieszczów i bohaterów narodowych. Czynne : pon - sob 9:00 - 14:45, ndz i święta 12:15 - 14:45

Kazimierz

Kazimierz to dzielnica równie tętniąca życiem jak Stare Miasto, posiadająca przy tym własny unikalny klimat, odrębną historię oraz wspaniałe zabytki, które wprawią w zachwyt każdego. To idealna dzielnica zarówno do dziennych spacerów, jak i nocnych szaleństw.

Trasa zabytków żydowskich zaczyna się w Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa) i prowadzi w kierunku żydowskich świątyń – kolejno: Synagogi Tempel (ul. Miodowa) z 1862, Synagogi Kupa (ul. Warszauera) i Synagogi Izaaka (ul. Jakuba) – obie z XVII w. i wreszcie Wysokiej Synagogi (ul. Józefa) z 1590 r., najwyższej w Krakowie. Zakończenie trasy stanowi ul. Szeroka - ulica z trzema żydowskimi świątyniami, w tym tą najbardziej cenną – Starą Synagogą (Alte Schul), będącą najstarszą budowlą żydowską w Polsce, jej pochodzenie datuje się na XV w. Obecnie w synagodze mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, prezentujący wystawę poświęconą historii i kulturze krakowskich Żydów. Za renesansową Synagogą Remuh z 1557 r., jedną z trzech najstarszych w Europie, usytuowany jest historyczny kirkut – cmentarz żydowski datowany na jeszcze nawet wcześniejsze czasy (1511). Odwiedziwszy na koniec jeszcze XVII-wieczną Synagogę Popper, opuszczamy historyczne centrum Kazimierza, żeby zobaczyć Nowy Cmentarz Żydowski na ul. Miodowej.
Na Kazimierzu znajduje się teraz żydowskie centrum kulturalne, mnóstwo wykwintnych żydowskich restauracji z klezmerską muzyką, a co roku w czerwcu odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej, którego wielki finał na ul. Szerokiej przyciąga tłumy młodych ludzi z Polski i z zagranicy.

Droga Królewska

Droga Królewska to najbardziej atrakcyjna i najczęściej uczęszczana trasa turystyczna w Krakowie - zaczyna się w kościele św. Floriana przy Placu Matejki, gdzie Rektor wraz z Senatem Uniwersytetu witali niegdyś nowego króla. Przechodzi obok Barbakanu i resztek dawnych fortyfikacji miejskich i poprzez główną bramą wjazdową – Bramę Floriańską – wkracza w obręb Starego Miasta. W Bazylice Mariackiej znajduje się zachwycające dzieło Wita Stwosza – największy gotycki ołtarz w Europie. Z wyższej wieży kościoła co godzinę grany jest hejnał. Niemalże naprzeciwko fasady kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, będący popularnym miejscem spotkań zarówno krakowian, jak i turystów.

Centralne miejsce na Rynku zajmują Sukiennice, które są największym średniowiecznym Rynkiem Europy. Po drodze na Wawel podziwiać możemy gotyckie kościoły i zespoły klasztorne Dominikanów i Franciszkanów. Ten ostatni zdobią polichromia i witraże Stanisława Wyspiańskiego. Obok kościoła widnieje Pałac Wielopolskich, dziś siedziba krakowskiego magistratu. Kontynuując wycieczkę ulicą Grodzką zwiedzić możemy romański kościół św. Andrzeja oraz barokowy kościół św. Piotra i Pawła we wnętrzu którego znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi, zaś parę metrów dalej kościółek św. Idziego i kościół św. Marcina. Równolegle do ul. Grodzkiej biegnie ul. Kanonicza z świeżo odnowionymi kamienicami i niepowtarzalną atmosferą. Obie ulice prowadzą prosto do stóp Wzgórza Wawelskiego z Zamkiem Królewskim, który uznawany jest za jedną z najwspanialszych rezydencji renesansowych w Europie.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Krakowie, założone w 1879 roku, to najstarsze muzeum narodowe w Polsce. Zawiera bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej, stanowiąc jedną z najważniejszych i najciekawszych kolekcji w Polsce, ale i w Europie. Struktura Muzeum opiera się nie tylko na Gmachu Głównym, lecz także na ośmiu oddziałach, mieszczących się w historycznych budynkach w centrum Krakowa. Gmach Główny, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Dom Jana Matejki, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich, Dom Józefa Mehoffera, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, Muzeum Książąt Czartoryskich.

Ścieżkami Jana Pawła II

Kraków jest jedynym miastem na świecie, w którym znajdują się miejsca związane niemal z całym życiem Jana Pawła II. Tutaj, niemal na każdym kroku, napotkać można miejsca związane z życiem Ojca Świętego jako studenta UJ, robotnika, aktora, kleryka Seminarium Duchownego, następnie biskupa, kardynała i papieża. Dziesiątki pomników oraz setki tablic pamiątkowych przypominają krakowianom i turystom o wyjątkowej obecności Człowieka który zmienił świat.

Trasa uniwersytecka

Akademickie tradycje Krakowa sięgają XIV w. W 1364 r. król Kazimierz Wielki założył Akademię Krakowską, od XIX w. znaną jako Uniwersytet Jagielloński. Jest drugim najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej. Został założony w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Do dziś nasze miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków nauki w Polsce.

Lokacja pierwszych budynków Uniwersytetu jest nieznana. Po jego odnowieniu w 1400 r. przez króla Władysława Jagiełłę, zbudowano go w pobliżu kościoła Św. Anny. Najstarszym zachowanym budynkiem uniwersyteckim jest Collegium Maius czteroskrzydłowy kompleks, który na początku pełnił funkcję rezydencji profesorów i sal wykładowych. Dzisiaj znajduje się tu muzeum Uniwersytetu, skarbiec i słynny jagielloński globus z pierwszą wzmianką o kontynencie amerykańskim.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij